Faktoring

Co to jest faktoring, jakie są jego rodzaje i korzyści – czyli wszystko co powinieneś wiedzieć, by zapewnić płynność swojej firmie.

Co to jest faktoring?

Faktoring to usługa, w ramach której przedsiębiorca (Faktorant), po wystawieniu swojemu Klientowi faktury z odroczonym terminem płatności, przekazuje ją do sfinansowania firmie faktoringowej (Faktorowi – Idea Money)

Faktor wypłaca przedsiębiorcy nawet w ciągu 24h należne mu na podstawie danej faktury pieniądze w formie zaliczki – w wysokości do 100% wartości faktury. Dzięki temu przedsiębiorca od razu ma dostęp do zarobionych przez siebie pieniędzy i nie musi już czekać́ na zapłatę za fakturę przez swojego Klienta, żeby móc tymi pieniędzmi dysponować. Może inwestować, zatrudniać nowych pracowników, przyjmować i realizować kolejne zlecenia, terminowo regulować własne należności lub… wyjechać na wakacje. To on sam decyduje na co przeznacza swoje pieniądze, a my (Faktor) cierpliwie czekamy na uregulowanie należności.

 

Co zyskujesz korzystając z faktoringu?

  • Pieniądze, które zarobiłeś z tytułu wykonanej usługi, dostarczonych produktów, czy skończonego projektu dostajesz praktycznie od ręki (zazwyczaj w ciągu 24h) i od razu możesz nimi dysponować, przeznaczając je na dowolnie wybrany cel.
  • Zapewniasz płynność i stabilność finansową swojej firmie. Masz gwarancję bezpieczeństwa, bo w razie problemów z brakiem gotówki na bieżące działania, zawsze możesz sfinansować fakturę i błyskawicznie uzyskać dostęp do zamrożonych w niej pieniędzy.
  • Cieszysz się dobrymi relacjami z Klientami, którym możesz teraz wydłużyć terminy płatności. W zamian za to, oni chętniej oferują̨ Ci kolejne zlecenia. Zyskujesz przewagę konkurencyjną!
  • Dzięki stałemu dostępowi do pieniędzy sam na czas regulujesz własne zobowiązania, dzięki czemu możesz uzyskać większe rabaty u swoich dostawców, zmniejszając tym samym koszty!
  • Twoja firma cieszy się wizerunkiem rzetelnego partnera w biznesie, bo nigdy nie brakuje Ci pieniędzy na wykonanie nietypowych zleceń i uregulowanie należności. Jeśli dbasz o pozytywne relacje ze swoimi partnerami biznesowymi przeczytaj więcej o tym, jak wykorzystać faktoring w kreowaniu pozytywnego wizerunku marki.
  • Faktor monitoruje spłatę należności przez Twoich klientów i pomaga Ci w ewentualnej windykacji przeterminowanych należności. Natomiast dzięki dodatkowym 30 lub 60 dniom na spłatę faktury przez Twojego kontrahenta, które otrzymujesz od Idea Money, nie musisz podejmować nerwowych kroków zbyt szybko, tym samym możesz maksymalnie długo zachować pozytywne relacje ze swoimi klientami – nawet tymi, którzy mają w zwyczaju płacić po terminie!
  • Faktoring, w odróżnieniu od kredytu obrotowego, nie obniża zdolności kredytowej Twojej firmy.

Co zyskujesz korzystając z faktoringu odwrotnego?

  • Masz możliwość skorzystania z atrakcyjnych promocji i rabatów, nawet w momencie chwilowego braku środków
  • Masz możliwość zatowarowania sklepu przed sezonem, co zwiększa Twoją atrakcyjność i konkurencyjność
  • Otrzymujesz więcej czasu na spłatę swoich należności
  • Możesz prowadzić skuteczniejszą politykę zakupową swojej firmy

Kto może skorzystać z faktoringu?

  • wszystkie firmy (w tym JDG, startupy i przedsiębiorstwa z sektora MŚP), które rozliczają się bezgotówkowo na podstawie faktur z odroczonym terminem płatności,
  • przedsiębiorcy, którzy szukają alternatywnych metod finansowania bieżącej działalności swojej firmy i którzy nie mają wystarczającego kapitału obrotowego by taką działalność sfinansować,
  • przedsiębiorcy, którzy chcą zwiększyć swoją atrakcyjność względem potencjalnych odbiorców, oferując im wydłużone terminy płatności, przy zachowaniu płynności finansowej własnego przedsiębiorstwa,
  • firmy, które na co dzień borykają się z problemem braku płynności finansowej, spowodowanym zamrożeniem pieniędzy w wystawionych fakturach,
  • firmy z branży transportowej, HoReCa, budowlanej, handlowej i usługowej czy produkcyjnej, w których trend na „długie terminy płatności” i „nieterminowe płatności” jest szczególnie widoczny.

Rodzaje faktoringu:

1. FAKTORING WIERZYTELNOŚCIOWY I FAKTORING DŁUŻNY (ODWROTNY)
FAKTORING WIERZYTELNOŚCIOWY (zwany po prostu FAKTORINGIEM) – Wyobraź sobie, że masz firmę, świadczysz usługi, wystawiasz faktury – również takie z długim terminem płatności. Nie chcesz czekać na zapłatę, bo potrzebujesz pieniędzy na bieżące inwestycje. Dlatego przekazujesz fakturę wystawioną Twojemu kontrahentowi do sfinansowania przez Faktora (Idea Money). Faktor czeka na wpłatę od Twojego kontrahenta, Ty (Faktorant) przeznaczasz pieniądze na dowolnie wybrany cel. Wszyscy są zadowoleni, Twoja marka rośnie w siłę!
Faktoring wierzytelnościowy to tak naprawdę pełna nazwa usługi zwanej potocznie faktoringiem. Kiedy zatem słyszysz, że ktoś mówi o faktoringu, w większości przypadków ma na myśli właśnie faktoring wierzytelnościowy.

FAKTORING DŁUŻNY – Masz firmę. Zanim zrealizujesz usługę lub zaoferujesz gotowy produkt, musisz sam zamówić towar, zapłacić zewnętrznej firmie IT za wdrożenie nowych rozwiązań, etc. To kosztuje, a Ty nie masz wolnych środków. Zwracasz się do Faktora, który pokrywa Twoje zobowiązania wobec dostawców, kontrahentów. My płacimy im natychmiast, Ty masz czas, żeby spokojnie zebrać środki i zapłacić za swoje zobowiązania. Twoja firma idzie do przodu!

2. FAKTORING NIEPEŁNY (Z REGRESEM)
FAKTORING NIEPEŁNY (Z REGRESEM) – w tej formie faktoringu Faktor wypłaca Ci pieniądze za wystawione przez Ciebie faktury, ale w sytuacji, gdy Twój klient nie zapłaci w określonym terminie, będziesz musiał zwrócić otrzymaną zaliczkę. ZALETY? Twoje pieniądze nie są zamrożone w fakturach, w związku z czym masz pieniądze na rozwój firmy, zapewniasz jej płynność finansową, cieszysz się niższym kosztem finansowania. My sprawdzamy Twoich klientów przed wypłatą pieniędzy, dbając dodatkowo o Twoje bezpieczeństwo.

3. FAKTORING POJEDYNCZY I FAKTORING GLOBALNY

FAKTORING POJEDYNCZY – Faktorowi przekazujesz do sfinansowania tylko wybrane przez Ciebie faktury. Doskonała opcja dla Ciebie, jeśli: potrzebujesz finansowania jedynie od czasu do czasu, realizujesz jednorazowe transakcje i wystawiasz faktury z tego tytułu, masz za dużo środków zamrożonych w fakturach lub potrzebujesz szybkich pieniędzy na inwestycję.

FAKTORING GLOBALNY – jest typowym produktem faktoringowym, w ramach którego przekazujesz do Faktora wszystkie faktury wystawiane Klientom zgłoszonym i zaakceptowanym w ramach Twojej usługi.

Czym się różni faktoring od kredytu ?

Zarówno faktoring jak i kredyt mogą zapewnić poprawę płynności finansowej Twojej firmy. Pamiętaj jednak o tym, że tylko faktoring:

  • nie przyczynia się do wzrostu zadłużenia Twojej firmy
  • nie zmniejsza jej zdolności kredytowej
  • nie wymaga twardych zabezpieczeń
  • przyznawany jest dużo szybciej
  • nie pogarsza ratingu przedsiębiorstwa
  • daje Ci przewagę konkurencyjną (możesz oferować dłuższe terminy płatności i zachowywać wizerunek rzetelnego partnera w biznesie). 
  • poprawia skuteczność zarzadzania wierzytelnościami
  • pozwala ograniczyć koszty administracyjne